Komodity

Komoditné trhy umožňujú nákup a predaj komodít aj pred ich skutočnou výrobou alebo vypestovaním. V súčasnosti sa komodity obchodujú prostredníctvom komoditných búrz. Existuje tu mnoho investičných nástrojov, ktoré ponúkajú veľmi zaujímavé zhodnotenie. Aby mohli obchody prebiehať, sú na každej komoditnej burze určené vlastnosti a obchodovateľné množstvo komodity. Štandardizovaná jednotka je dôležitá pre obchodníkov, ktorí tovar fyzicky nevidia. Tejto jednotke sa na komoditných burzách hovorí kontrakt.

Medzi komoditné trhy (COMMODITY MARKETS) patria najmä trhy energetických komodít, kde sa obchoduje predovšetkým ropa, zemný plyn, vykurovací olej. Taktiež trhy drahých a priemyselných kovov ako sú zlato, striebro, meď, zinok či hliník, ale tiež trhy poľnohospodárskych komodít, kam patrí kukurica, ryža, sója alebo pšenica. Komoditné trhy sa tak ocitli v strede záujmu investorov v súvislosti s možnosťou alternatívnej a stabilnej investície. Dynamický rast cien najdôležitejších surovín zásadným spôsobom ovplyvnil obraz svetového hospodárstva. Každá surovina má jasne stanovené svoje množstvo a kvalitu v kontrakte. Naraz je možné pri jednej komodite obchodovať niekoľko kontraktov s rôznou dobou expirácie na niekoľko rokov dopredu. Expirácia určuje časový termín, po ktorom by bola fyzická komodita dodaná.

Dynamický rast obratov na komoditných trhoch nastal na sklonku 20. storočia spoločne s rozvojom moderných technológií a globálnym tokom kapitálu. Obchodovanie na svetových komoditných trhoch sa odohráva ako na OTC - trhoch, tak na riadených burzových trhoch.

Prečo investovať do komodít?

Obchodovanie na komoditnom trhu ponúka investorom veľmi lákavé zhodnotenie ich portfólia. Hlavnou výhodou je, že po krátkej analýze trhu môžete jednoducho odhadnúť budúci cenový vývoj Vami zvoleného inštrumentu. Obchodovanie s komoditami je síce menej likvidné než menové trhy, ale z hľadiska dlhodobého držania pozície sa stávajú pre investorov ideálnym nástrojom.

Kto obchoduje na komoditných trhoch?

Väčšina obchodníkov sú špekulanti, ktorí nepožadujú fyzické dodanie a zarábajú len na rozdielnej cene medzi nákupom a predajom (či naopak). Nikdy fyzické dodávky komodít neodoberajú. Na burzu tak môže vstúpiť i malý obchodník, ktorý má záujem investovať do komodít. Môže obchodovať už zmienené futures kontrakty, ktoré sú však často veľmi nákladné a na ich obchodovanie je potrebný veľký účet u brokera. Pre začínajúceho obchodníka, ktorý neprekypuje veľkým obchodným účtom, sú ďaleko vhodnejšie ich deriváty. To sú odvodeniny od futures kontraktov a sú na ne tiež pevne naviazané.

Existuje však tiež menšia skupina obchodníkov, ktorá na burzách predáva svoju produkciu. V prípade poľnohospodárskych komodít sú to veľkí poľnohospodári, ktorí majú prístup na burzu a predávajú vypestované potraviny. V prípade kovov či energií to sú ťažbári, ktorí predávajú vyťaženú surovinu. Ďalej na trhoch pôsobia spoločnosti, ktoré si istia prípadné výkyvy v cenách komodít, pretože sú na nich závislé. Napríklad veľké potravinárske konglomeráty nakupujú kontrakty na suroviny na niekoľko rokov dopredu za pevne stanovenú cenu. To im dáva väčšiu istotu v podnikaní. Zarábajú na tom však i producenti, ktorí majú naopak zaistený odbyt na rovnako dlhú dobu.

 


Príklad číslo 1: Pšenica (WHEAT)

Investor sleduje trhy poľnohospodárskych komodít v situácii, kedy sa väčšina z nich dostáva na niekoľkomesačné minimá. Pozorne sleduje trh s pšenicou, kde vidí najlepší potenciál v raste jej ceny. Pravidelné týždenné správy zverejňované americkým ministerstvom poľnohospodárstva naznačujú, že nadmerné zrážky v USA v posledných dňoch môžu ohroziť nadchádzajúci zber. Navyše technické indikátory naznačujú, že sa cena pšenice blíži k relatívne silnej technickej podpore na úrovni 760,00 USD/ 100 bušlov. Investor sa rozhodne vstúpiť do dlhej pozície. Dodržuje zásady money managementu a zistí, že investícia maximálne dvoch percent obchodného účtu mu umožňuje kúpiť 0,1 lotu inštrumentu WHEAT pri cene 786,00 USD/100 bušlov. Investor chce držať pozíciu najdlhšie do konca týždňa.

Táto transakcia znamená, že investor otvorí pozíciu na rast inštrumentu WHEAT v nominálnej cene 34 270 amerických dolárov. Na účte však bude blokovaná marža len vo výške 3 % x 34 270 USD / 1,3500 EUR/USD, čo sa rovná 762 EUR. Investor na transakcii zarobí, pokiaľ obchod pôjde predpokladaným smerom a pozíciu uzavrie na cene vyššej než 786,00 USD/100 bušlov (bez započítania spreadu). Naopak investor stratí, pokiaľ sa v dobe uzatvorenia investície bude jej cena pohybovať pod hodnotou 786,00 USD/100 bušlov.

Prvý deň – rast pravidelných týždenných exportov nepotvrdil trend a pšenica začala mierne oslabovať. Klesla na hodnotu 781,15 USD/100 bušlov. Špekulácia na rast sa zatiaľ nepotvrdila, ale investor sa na základe nových informácií rozhodol pozíciu naďalej držať. Už v priebehu prvého dňa zaznamenáva pšenica ďalší rast. Predpoklad investora sa naplňuje.

Vstupná cena obchodu bola 786,00 USD/100 bušlov

Ochranný stop loss príkaz (zastavenie strát) bol nastavený na úrovni 778,00 USD/100 bušlov, čo je 800 bodov od vstupnej ceny a investor tak riskuje maximálnu stratu 232 EUR.

Úroveň take profitu, alebo požadovaného zisku, bola investorom nastavená na hodnote 810,00 USD/100 bušlov, čo predstavuje 2 400 bodov. Pokiaľ sa naplní očakávaný trhový vývoj, investor tak získa 696 EUR.

Druhý deň – cena pšenice vzrástla až na hodnotu 807,28 USD/100 bušlov, ale nedosiahla až na zadaný take profit. V závere dňa začala znovu oslabovať. Horšie správy z komoditného trhu však naznačujú ďalší rast jej ceny.

Tretí deň – negatívne výsledky amerického ministerstva pre poľnohospodárstvo naďalej tlačia cenu do vyšších úrovní. Investor predpokladá, že situácia je viac kritická, než si väčšina obchodníkov myslí a rozhodne sa naďalej tento obchod podržať.

Štvrtý deň – pod tlakom kolísajúcej ceny a blížiaceho sa konca obchodného týždňa sa investor rozhodne uzavrieť svoj obchod na cene 798,50 USD/100 bušlov. Obchod je uzatvorený so ziskom 1 250 bodov, čo je v peňažnom vyjadrení 362 EUR.

Investor držal svoju pozíciu 3 dni, a preto mu boli započítané swapové body vo výške 3 x -1,73 EUR, čo je vo výsledku 5,19 EUR. Celkový zisk investora po odčítaní swapových bodov teda predstavuje 356,81 EUR.

Investor si vyhodnotil celý obchod nasledovne:

  • nákupná cena: 786,00 USD/100 bušlov

  • zastavenie strát: 800 bodov = 232 EUR

  • realizovaný zisk: 2 400 bodov = 696 EUR

  • blokovaná marža z 0,1 lotu pšenice: 3 % x 34 270 USD / 1,3500 = 762 EUR

  • konečná cena: 798,50 USD/100 bušlov

  • cena jedného bodu: 0,29 EUR

  • swapové body za 3 dni: 3 x -1,73 = 5,19 EUR

  • celkový zisk (zisk – swap): 362 – 5,19 = 356,81 EUR



Príklad číslo 2: Zlato (GOLD)

Investor sleduje vývoj cien drahých kovov. Spozoroval, že cena zlata prudko vzrástla až na svoje historické maximum, ktoré bolo na hodnote 1 430,69 USD. Po zverejnení dôležitých správ a vypracovaní fundamentálnej a technickej analýzy došiel k názoru, že môže na trhu s touto komoditou nastať mierna korekcia ceny. Uvedomil si, že cena zlata pomaly reaguje na špekulácie, že by centrálne banky mohli začať skoro uplatňovať prísnejšiu menovú politiku a zvyšovať úrokové sadzby v dôsledku rastúcej inflácie. To by malo za následok zníženie ceny tohto drahého kovu. Pozíciu plánuje držať len do ďalšieho obchodného dňa. Tiež indikátory technickej analýzy podporujú korekciu. Obrat trendu navyše podporuje i skutočnosť, že sa cena zlata pohybovala v dosť prekúpenej oblasti. Investor dodržuje hlavné zásady money managementu a zistí, že investícia maximálne dvoch percent obchodného účtu mu umožňuje kúpiť 0,05 lotu inštrumentu GOLD pri cene 1 344 USD/oz.

Vstup do tejto transakcie znamená, že investor otvorí pozíciu na pokles inštrumentu GOLD o nominálnej cene 20 035 dolárov. Na účte však bude blokovaná marža len vo výške 1 % x 20 035 USD / 1,3500 EUR/USD, čo sa rovná 148 EUR. Investor na transakcii zarobí, pokiaľ obchod pôjde predpokladaným smerom a pozíciu uzavrie na cene nižšej než 1 344 USD/oz (bez započítania spreadu). Naopak investor bude v strate, pokiaľ sa v dobe uzatvorenia investície bude cena pohybovať nad hodnotou 1 344 USD/oz.

Prvý deň – investor sleduje situáciu na trhu so zlatom. Vidí, že takmer od otvorenia komoditného trhu začalo zlato strácať. V priebehu popoludnia pokles tohto inštrumentu silnie a všetko nasvedčuje otočeniu dlhodobého trendu. Rozhodol sa teda vo večerných hodinách vstúpiť do krátkej pozície (špekulácie na pokles ceny zlata). Nastupuje do obchodu na cene 1 344 USD/oz. Len do konca prvého dňa zlato potvrdí predpoklady a svojím poklesom sa rýchlo dostáva do ziskovej oblasti.

Vstupná cena obchodu bola 1 344 USD/oz.

Ochranný stop loss príkaz (zastavenie strát) bol nastavený na úrovni 1 350 USD/oz, čo je 600 bodov od vstupnej ceny a riskuje tak maximálnu stratu 66 EUR.

Úroveň take profitu, alebo požadovaného zisku, bola investorom nastavená na hodnote 1 325,80 USD/oz, čo je 1 800 bodov. Pokiaľ sa naplní očakávaný trhový vývoj, investor tak získa 198 EUR.

Druhý deň – cena zlata naďalej klesá. Už v dopoludňajších hodinách sa dostáva cena tejto komodity až na hodnotu 1 325,80 USD/oz, kde je aktivovaný realizovaný zisk (take profit). Investorovi je tak uzatvorená pozícia na vopred nastavenej hodnote. Dobre odhadol vývoj ceny zlata, preto je v zisku.

Investor držal svoju pozíciu 2 obchodné dni, a preto mu boli započítané swapové body vo výške 1 x -1,03 EUR, čo je vo výsledku 1,03 EUR. Celkový zisk investora po odčítaní swapových bodov teda predstavuje 196,97 EUR.

Investor si vyhodnotil celý obchod nasledovne:

  • nákupná cena: 1 344 USD/oz

  • zastavenie strát: 600 bodov = 66 EUR

  • realizovaný zisk: 1 800 bodov = 198 EUR

  • blokovaná marža z 0,05 lotu zlata: 1 % x 20 035 USD / 1,3500 = 148 EUR

  • konečná cena: 1 325,80 USD/oz

  • cena jedného bodu: 0,11 EUR

  • swapové body za 2 dni: 1 x -1,03 = 1,03 EUR

  • celkový zisk (zisk – swap): 198 – 1,03 = 196,97 EUR